02 czerwca 2017

"Witamy wszystkich w pierwszym dniu święta języków obcych […] Życzymy udanej zabawy! Have fun! Viel Spass!" – tymi słowami oficjalnie rozpoczął się tydzień języków obcych. Trwał on od 15.05.2017r. do 19.05.2017r. pod kierownictwem Pani Edyty Chowaniak oraz Pani Katarzyny Hurbol.

 

DZIEŃ I – PONIEDZIAŁEK 15.05.2017r.

 

W poniedziałek oficjalnie rozpoczęliśmy obchody dni języków. Od rana trwały warsztaty dla najmłodszych, podczas których uczennice klasy IIb gimnazjum odwiedzały najmłodszych uczniów naszej szkoły. Zajęcia pt. „Zwierzaki dziwaki, zaskoczą dzieciaki” polegały na przedstawieniu różnic między odgłosami zwierząt w Anglii, Niemczech i Polsce, bo „Niby ten sam pies, ale gdy szczeka w  Anglii czy w Niemczech to robi to  inaczej”. Jednak nie tylko najmłodszym dzieciakom warsztaty te sprawiły tak wielką radość, seniorzy z gimnazjum także brali czynny udział w nauce odgłosów. Oprócz tego na przerwach wszystkim towarzyszyła muzyka puszczana z radiowęzła, jak również prognoza pogody, wiadomości czy ciekawostki ze świata czytane po angielsku i niemiecku.

 

DZIEŃ II – WTOREK 16.05.2017r.

 

Następnego dnia przyszedł czas na gimnastykę języka i zmagania EKSPERTÓW JĘZYKOWYCH w konkursie o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Jednak przed samym konkursem odbyło się spotkanie z Native Speakerem, który przekazał nam sporo informacji o sobie i swoim kraju. Konkurs drużynowy miał swój start o 10:30, wzięli w nim udział uczniowie gimnazjum. Pytania konkursowe dotyczyły ogólnej wiedzy kulturowej danych państw, zawodnicy musieli m.in. rozpoznać flagę danego kraju, przetłumaczyć zagraniczne przysłowia czy ułożyć krótką scenkę tematyczną. 

 

Wyniki rywalizacji prezentują się tak:
MIEJSCE I – klasa III  w składzie Patryk Kudzia, Dominika Lasa, Jadwiga Basiura, Ewa Sobczak-Rzewnicka oraz Oskar Burger.
MIEJSCE II – klasa IIb  w osobach Magdaleny Piergies, Anety Kudzi, Beaty Radwan, Norberta Gronia  i Anny Pacygi.
MIEJSCE III – klasa Ia reprezentowana przez Patryka Smyraka, Julię  Klimasarę, Łukasza Szczurka, Adriannę Basiurę oraz Marcina Pasierbka.

 

DZIEŃ III – ŚRODA 17.05.2017r.

 

17 maja to dzień artystycznych wariacji czyli malowania koszulek poprzez zamieszczanie  na nich cytatów w języku angielskim i niemieckim, które były dedykowane rodzicom. Ciekawe ilustracje, zaskakująca kolorystyka i  świetna zabawa, pozwoliły na  powstanie prawdziwych arcydzieł sztuki. Łącznie w zajęciach wzięło udział 36 uczniów. Nagrodzone koszulki:

MIEJSCE I : Beata Radwan

MIEJSCE II: Magdalena Piergies

MIEJSCE III: Alicja Pająk

Postanowiliśmy wyróżnić jeszcze siostry Aleksandrę i Małgorztę Iciek oraz Klaudię Gaweł.

 


DZIEŃ IV – PIĄTEK 19.05.2017r.

 

W ostatnim dniu naszego szkolnego święta odbył się finał tygodnia, podczas którego miały miejsca różnego rodzaju programy artystyczne. Na samym początku odbyło się przedstawienie pt: Kopciuszek, które ukazało świat baśni w dwóch wersjach językowych. Trud pracy i wielu prób aktorów został nagrodzony gromkimi brawami. Uczniowie zaprezentowali również swoje zdolności wokalno-artystyczne podczas konkursu piosenki anglo i niemieckojęzyczne.

 

Po krótkiej przerwie zwycięzcy konkursów muzycznych „Deutsch mit Musik” oraz „Śpiewać po angielsku każdy może”, które odbyły się w marcu tego roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie Skłodowskiej w Suchej Beskidzkiej zaprezentowali swoje talenty. W pierwszej kolejności wystąpił Mateusz Front wraz ze swoim chórkiem (Magdalena Piergies, Anna Pacyga, Gabriela Klimasara i Adrianna Basiura) prezentując hit Steviego Wondera „I just called to say I love you”, następnie Marzena Spyrka zaprezentowała swoją zwycięską piosenkę „Atemlos” Helene Fischer”. Nasi szkolni artyści występowali pod czujnym okiem wspaniałego jury: Pani Beaty Warty Madej, Pani Joanny Pacygi i Pana Łukasza Stopki. Uczestnikami „Talent Show” byli: Gabriela Klimasara i Adrinna Basiura z piosenką „Stay” Rihanny, które zajęły pierwsze miejsce wraz z Marzeną Spyrką śpiewającą singiel Beatrice Egli „Irgendwann” . Drugie miejsce przypadło  dziewczynom z klasy IIa i IIb za wykonanie Hymnu UE „Ody do Radości”. Trzecie miejsce na podium otrzymały Kamila Pacyga i Natalia Smyrak, które przedstawiły dwie piosenki : „Titanium” Davida Guettego oraz „Wie schón du bist” Sarah Connor. W konkursie udział wziął również Mateusz Marek z piosenką „RadioActive” Imagine Dragons.  Pod koniec finałowego dnia zostały ogłoszone  wyniki konkursów , które odbyły się w ramach naszych obchodów.

 

KONKURS NA MAKIETĘ ZNANEJ BUDOWLI Z KRAJU NAUCZANEGO JĘZYKA:

WYRÓŻNIENIIE: dla Artura Dudonia i Dawida Szarleja z klasy Ia oraz dla Michała Lisa z klasy IIa

 

SZALENI FILMOWCY W AKCJI CZYLI:

1) teledysk do wybranej piosenki, w którym ocenie podlegała:

• zgodność aranżacji z treścią piosenki,

• pomysłowość i oryginalność aranżacji,

• walory artystyczne,

• nawiązanie do realiów kultury kraju z którego pochodzi piosenka.

 

W tej kategorii bezkonkurencyjni okazali się Damian Rak oraz bracia Nikodem i Adam Fujak którzy nakręcili teledysk do piosenki "Ride" zespołu Twenty One Pilots.

 

2) film prezentujący przygotowanie regionalnego dania, pochodzącego  z  kraju anglo- lub niemieckojęzycznego, gdzie ocenialiśmy:

• poprawność językową,

• ilość i sposób prezentacji informacji na temat potrawy,

• oryginalność pomysłu, stopień trudności wykonania,

• sposób wykonania dania, w tym walory estetyczne,

• nawiązanie do realiów kultury kraju z którego pochodzi potrawa.

 

WYRÓŻNIENIE DLA:

Sabiny Bronickiej, Izabeli Spyrki, Patrycji Kuś z klasy I a, Anety Kudzi, Karola Spyrki, Magdaleny Piergies, Karoliny Szarlej, Beaty Radwan i Wojciecha Surmiaka z klasy II , Jadwigi Basiury, Dominik Lasy, Sylwii Tomczyk,  Natalii Łatki, Wiktorii Kostyry, Anny Mętel, Mateusza Miki, Grzegorza Stańczyka, Sebastiana Barańca, Damiana Raka i Adama Fujaka z klasy III.

                        

Wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg obchodów Tygodnia Języków Obcych serdecznie dziękujemy, w szczególności naszym sponsorom, a więc Dyrekcji, Radzie Rodziców, Wydawnictwom: Oxford, Pearson i Nowa Era.

 

Podsumowując, chcemy podkreślić, że imprezy tego typu są świetną okazją do poszerzania wiedzy o świecie w przyjemny i zabawny sposób oraz motywacją do pilnej nauki języka niemieckiego i angielskiego.  Ale nie byłoby tego fantastycznego wydarzenia gdyby nie nasi uczniowie, którzy włożyli w nie wiele pracy i wysiłku, przełamując swoje lęki i strach! Za co dziękujemy. Pragnę w tym miejscu zacytować Franka Smitha, który powiedział: "Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze."

 

  

 

tekst: Magdalena Piergies

 

Tydzień Języków Obcych w naszej szkole

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zawoi       "W naszej szkole uczymy, wychowujemy w duchu miłości do Boga, Ojczyzny i ludzi."

Partnerzy:

 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawoi Centrum

Przedszkole nr 1,     Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Zapałowicza 

Zawoja 2000, 34-222 Zawoja    tel./fax +48 33 87 75 020

e-mail: zszawojacentrum@gmail.com