18 września 2017

Dnia 15 września 2017 r. o godzinie 10:00 w Szkole Podstawowej nr 1 (z oddziałami gimnazjalnymi) odbyła się szkolna edycja NARODOWEGO CZYTANIA, w której wzięli udział uczniowie klas VII oraz II i III gimnazjum.

 

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została ona zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.

            W tym roku wybór padł na utwór Stanisława Wyspiańskiego "Wesele", który zwyciężył w internetowym głosowaniu. Dramat Wyspiańskiego konkurował z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

            Tegoroczne spotkanie z  najsłynniejszym dramatem Stanisława Wyspiańskiego odbyło się w auli naszej szkoły. Wydarzeniu patronowała Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoi Centrum. Wszystkich obecnych powitała pani Lucyna Malczyk - Dyrektor GBP. Honorowymi gośćmi i jednocześnie lektorami byli: pan Marcin Pająk - Wójt Gminy Zawoja oraz pan Krystian Kaznowski -  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.  Do czytania zostali zaangażowani uczniowie klasy IIIa i IIIb gimnazjum, którzy doskonale poradzili sobie z trudnym tekstem dramatu narodowo-symbolicznego. Lekturze towarzyszyła prezentacja multimedialna, dotycząca sylwetki dramaturga, genezy dzieła,  postaci w nim występujących oraz symboliki motywów i przesłania ideowego dramatu. Całości dopełniała ludowa muzyka, scenografia, rekwizyty i ruch sceniczny.

            Uroczystość przebiegała w podniosłym nastroju. Uczniowie w skupieniu wysłuchali  fragmentów tekstu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji  zachęciliśmy uczniów do  czytelnictwa i pokazaliśmy  piękno polskiej literatury.

 

Warto wiedzieć!

Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" opublikowano po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań dzieła.

 

 

tekst: K. Wilczyńska

 

Narodowe Czytanie "Wesela"

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zawoi       "W naszej szkole uczymy, wychowujemy w duchu miłości do Boga, Ojczyzny i ludzi."

Partnerzy:

 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawoi Centrum

Przedszkole nr 1,     Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Zapałowicza 

Zawoja 2000, 34-222 Zawoja    tel./fax +48 33 87 75 020

e-mail: zszawojacentrum@gmail.com