07 marca 2018

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Odysei Umysłu®. Jest to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

 

Celem Odysei jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Dzieci i młodzież uczą się kreatywnego i krytycznego myślenia oraz współpracy w grupie rozwiązując problemy rozbieżne – czyli takie, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Są zachęcani, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Przed Odyseuszami stawiane są wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów.

 

"Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe."

Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu

 

W naszej szkole, późną jesienią, po serii zajęć z twórczego myślenia, wyłoniliśmy grupę 7 osób, uczniów klas szóstych, które przez 3 miesiące trenowały, wymyślały i tworzyły, przygotowując się do konkursu.

 

Eliminacje Regionalne odbyły się 3 marca w Katowicach. Pojechaliśmy tam, aby przedstawić kosmiczne, niebanalne przedstawienie pt. Nieziemska Miejscówka. Przestawienie było od początku do końca przygotowane przez naszą drużynę, wraz z napisaniem scenariusza, zaprojektowaniem i stworzeniem kostiumów, scenografii i wszystkich wymaganych elementów.

 

Gdzieś w odległej galaktyce… Gdzie wokoło kosmos, ostateczna granica… Jest takie miejsce, w którym istoty z wielu światów mają zwyczaj zatrzymywać się w podróży, by zatankować, przekąsić coś i trochę odpocząć. Zespół ma za zadanie stworzyć i odegrać zabawny spektakl opowiadający o pozaziemskiej miejscówce, którą odwiedzą trzej oryginalni przybysze z różnych planet. Jest tam zatrudniony pochodzący z Ziemi ludzki pracownik, dostępne jest jakiegoś rodzaju jedzenie oraz pewna nowatorska rozrywka, a pojawi się futurystyczna mapa – która z dwuwymiarowej zmieni się w trójwymiarową. Ponadto, przynajmniej dwie spośród wymaganych postaci pomówią o poszukiwaniach pewnego kosmicznego skarbu – cokolwiek by to nie było…

 

Oprócz naszej prezentacji musieliśmy wykazać się niezwykłą pomysłowością, zdolnościami manualnymi oraz umiejętnością współpracy w grupie, rozwiązując na miejscu tzw. problem spontaniczny (istota problemu jest utrzymywana w tajemnicy aż do rozstrzygnięcia konkursu).

 

Z wielką dumą i radością ogłaszamy, że godnie reprezentowaliśmy naszą szkołę. Dostaliśmy sporo pochwał za ciekawe przedstawienie, dobrze poradziliśmy sobie z problemem spontanicznym i  ostatecznie wywalczyliśmy awans do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się 24-25 marca w Gdyni.

 

Trzymajcie za nas kciuki na kolejnym etapie konkursu!

 

 

 

więcej informacji o programie: odyseja.org

 

 

tekst: Agnieszka Warmuz-Trybała, Elżbieta Iciek (trenerki Odysei)

 

Marzymy, tworzymy, myślimy... i są piękne efekty!

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zawoi       "W naszej szkole uczymy, wychowujemy w duchu miłości do Boga, Ojczyzny i ludzi."

Partnerzy:

 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawoi Centrum

Przedszkole nr 1,     Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Zapałowicza 

Zawoja 2000, 34-222 Zawoja    tel./fax +48 33 87 75 020

e-mail: zszawojacentrum@gmail.com