11 kwietnia 2018

Antoni Bogdan  zajął I miejsce wśród uczniów gimnazjum, II miejsce w tej samej kategorii zdobyła Marta Pająk. Największą niespodzianką okazało się I miejsce dla grupy teatralnej „Etiuda”, w skład której weszli: Marta Pająk, Julia Pietrusa i Antoni Bogdan.

 

            Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej zaprosili młodzież gimnazjalną klas II i III oraz uczniów kl. VII szkół podstawowych do wzięcia udziału w IX edycji powiatowego konkursu „Czytanie Herberta i Różewicza na różne sposoby”.

            Chęć udziału zgłosili uczniowie klasy IIIa: Marta Pająk, Julia Pietrusa i Antoni Bogdan, którzy przygotowali się do występu indywidualnego oraz jako grupa teatralna „Etiuda”. Spotkanie z niełatwą i często nieprzystępną poezją okazało się dla nich niezwykle twórcze i owocne.

            Antoni Bogdan zdobył I miejsce  za recytację utworów„Próba opisu” Zbigniewa Herberta i  „Wyszedł z domu” Tadeusza Różewicza. Jury doceniło także deklamację wiersza „Bez” Tadeusza Różewicza w wykonaniu Marty Pająk, przyznając jej II miejsce. Największym zaskoczeniem dla nas okazał się fakt zajęcia I miejsca w kategorii grupa teatralna. Zaprezentowaliśmy „Wieczór autorski” - kompilację tekstów Tadeusza Różewicza („Poeta w czasie pisania” , Przyszli, żeby zobaczyć poetę”,  „Moja poezja”, „Wieczór autorski”) i Zbigniewa Herberta (Pan Cogito a poeta w pewnym wieku”). Nasz zespół „Etiuda” w składzie: Marta Pająk, Julia Pietrusa i Antoni Bogdan rywalizował z czterema mocnymi grupami teatralnymi i do końca nie było pewne, czy zdobędziemy jakąkolwiek nagrodę. Z tym większą radością i satysfakcją przyjęliśmy werdykt jury, które uzasadniając swoją decyzję, podkreśliło swą jednomyślność w jej podejmowaniu i bezapelacyjność naszego zwycięstwa. Należy jeszcze pochwalić Julię Pietrusę za udany debiut recytatorski na deskach suskiego klubu uczniowskiego S.Z. C.Z.U.R. W jej wykonaniu uczestnicy usłyszeli utwór „Szara strefa” Tadeusza Różewicza.

            Wszystkim moim recytatorom serdecznie dziękuję i gratuluję znakomitych występów, jednocześnie dedykując słowa znakomitego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego:

 

"Tylko ona cię zbawi, przeklęta i jedyna

i na gwiazdy wyprawi, rytm święty,

mowa inna – poezja".

 

 

 

tekst: Katarzyna Wilczyńska

 

Czytali Herberta i Różewicza na różne sposoby - wygrali!!!

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zawoi       "W naszej szkole uczymy, wychowujemy w duchu miłości do Boga, Ojczyzny i ludzi."

Partnerzy:

 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawoi Centrum

Przedszkole nr 1,     Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Zapałowicza 

Zawoja 2000, 34-222 Zawoja    tel./fax +48 33 87 75 020

e-mail: zszawojacentrum@gmail.com