22 marca 2017

21 marca w Makowie Podhalańskim odbył się Finał Konkursu „LEONARDO”. Konkurs ten organizowany jest przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich od 1997 roku. W tym roku odbył się po raz dwudziesty pierwszy. Adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej z terenu gmin zrzeszonych w SGB oraz do młodzieży słowackiej z gmin należących do Zdrużenia Babia Hora.

 

Konkurs składa się z trzech etapów: et. szkolny,  et. gminny i finał. Finałowe potyczki złożone są tradycyjnie z dwóch części: pisemnej (polegającej na wypełnieniu w ciągu 45 minut testu składającego się z 33 pytań) oraz ustnej, która stanowi tzw. ścisły finał. Konkurs „LEONARDO” - obok wiedzy z przedmiotów ścisłych i humanistycznych, wymaga od gimnazjalistów szczegółowej znajomości regionu położonego u stóp Babiej Góry. Część ustna to dodatkowo stres związany z wystąpieniem przed komisją konkursową oraz publicznością, wśród której znajdują się pozostali uczestnicy konkursu, nauczyciele oraz wielu samorządowców współpracujących od lat w ramach SGB.

 

W tym roku w finale uczestniczyło ok. 60 gimnazjalistów (w tym kilkunastu ze Słowacji). Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy II A Gimnazjum Klaudiusz Chowaniak, który w etapie gminnym zajął II miejsce. Występ naszego ucznia zasługuje na szczere słowa uznania! Po części pisemnej okazało się, że zakwalifikował się do tzw. ścisłego finału, tzn. znalazł się w gronie najlepszych dziesięciu zawodników! W części ustnej wystąpił z dużym opanowaniem i swobodą, choć losowanie pytań nie było dla niego szczęśliwe. Ostatecznie Klaudiusz uplasował się na miejscu 9-tym. Pierwsze miejsce zajął uczeń Gimnazjum nr 2 w Zawoi Wilcznej, Karol Zasadziński. 

 

Oprócz nagród rzeczowych dla finalistów, dla 31 najlepszych uczniów przewidziano nagrodę w postaci dwudniowej wycieczki w Góry Świętokrzyskie.  

 

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości!

 

 

tekst: AW-T

 

Nasz uczeń w ścisłym finale Konkursu Wiedzy Ogólnej "Leonardo"

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zawoi       "W naszej szkole uczymy, wychowujemy w duchu miłości do Boga, Ojczyzny i ludzi."

Partnerzy:

 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawoi Centrum

Przedszkole nr 1,     Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Zapałowicza 

Zawoja 2000, 34-222 Zawoja    tel./fax +48 33 87 75 020

e-mail: zszawojacentrum@gmail.com