16 marca 2017

W dniu 14 marca w Zespole Szkół w Zawoi Centrum obchodziliśmy święto liczby Pi. Pomysł takiego święta zrodził się w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku w Instytucie Exploratorium, a jego celem była popularyzacja nauk ścisłych. Datę wydarzenia  wyznacza amerykański zapis daty 14 marca: 3,14, czyli pierwsze trzy cyfry rozwinięcia stałej matematycznej Pi,czyli ilorazu obwodu koła i jego średnicy. 

 

Pomysłodawcą obchodów Święta Liczby Pi w naszej szkole była pani Agnieszka Warmuz-Trybała, która zaprosiła uczniów z gimnazjum do wspólnej zabawy.

 

O godz. 9.30 uczniowie klas II i III gimnazjum mogli obejrzeć krótki spektakl pt. "Historia liczby Pi". Przedstawienie było przygotowane przez uczniów dla uczniów, przy niewielkim wsparciu pani Agnieszki. Reżyserem była Marta Pająk, która z wielkim zaangażowaniem zwerbowała wszystkich aktorów (ponad 20 osób!), rozdała role, czuwała nad tym, by wszyscy mieli niezbędne rekwizyty i stroje. Wszystkim udzieliło się  jej pozytywne nastawienie i mimo kilku drobnych "wpadek" spektakl był bardzo udany! Dzięki niemu zarówno aktorzy jak i widzowie poznali sylwetki wielu słynnych matematyków od starożytności po czasy współczesne. Mogliśmy dowiedzieć się, jak doświadczalnie wyznaczyć wartość liczby Pi i jak przez stulecia ludzie odkrywali kolejne cyfry jej rozwinięcia.

 

Po spektaklu rozpoczął się drużynowy konkurs matematyczny. Uczniowie pracowali w trzyosobowych grupach międzyklasowych. W pierwszej części rozwiązywali 5 zadań konkursowych. Drugi etap polegał na przedstawieniu wybranego pi-tematu, czyli wiersza dzięki któremu zapamiętujemy kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, oraz zapisaniu jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Jedna z drużyn podała z pamięci aż 107 cyfr! Kolejne, trzecie zadanie wzbudziło wiele emocji. Należało zatrzymać stoper możliwie najbliżej wyniku 3,14. Proste? Spróbujcie sami! Ostatnim etapem konkursu było rozwiązanie matematycznej krzyżówki gigant zawierającej ponad 100 haseł.
Walka była bardzo zacięta a różnice punktowe niewielkie. Oto wyniki rywalizacji:

 

I miejsce 27pkt.

Patryk Kudzia III

Marzena Spyrka IIB

Dawid Szarlej IB

 

II miejsce 26pkt.

Jadwiga Basiura III

Maja Sobczak-Rzewnicka IIB

Artur Dudoń IB

 

III miejsce 24pkt.

Kamil Mikołajczyk IIA

Kacper Smyrak IIA

Patryk Smyrak IA

 

Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane ze środków Spółdzielni Uczniowskiej.

GRATULUJEMY!


Międzynarodowy Dzień Liczby Pi obchodzony jest głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych, ale również w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników. W ramach Święta organizowane są liczne wykłady, warsztaty, pokazy i konkursy. Pierwsze obchody dnia Pi zostały zorganizowane w Katowicach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego.

 

tekst: Marta Trybała, AW-T

 

3,14 Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zawoi       "W naszej szkole uczymy, wychowujemy w duchu miłości do Boga, Ojczyzny i ludzi."

Partnerzy:

 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawoi Centrum

Przedszkole nr 1,     Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Zapałowicza 

Zawoja 2000, 34-222 Zawoja    tel./fax +48 33 87 75 020

e-mail: zszawojacentrum@gmail.com